İletken ve yalıtkan maddeler nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 2 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    İletken ve yalıtkan maddeler nelerdir? konusu İletken ve yalıtkan maddeler nelerdir örnek verebilir misiniz?

İletken Maddeler:

Kablolar
    Metaller
    Saf olmayan su

Yalıtkan Maddeler:

Tahta
    Cam
    Plastik

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 19 Nisan 2015
  2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

İletken maddelere örnekler

Elektrik akımını ileten maddelere iletken madde isimi verilmektedir. Örneğin metal tarzı maddelerde elektriği iletmekte olan serbest elektronlar bulunmaktadır. İletken maddelere altın, gümüş ve bakır gibi maddeleri örnek verebiliriz. Doğadaki en iyi iletken maddeler bunlardır.

Yalıtkan maddelere örnekler

Elektrik akımını iletmeyen maddelere ise yalıtkan madde isimi verilmektedir. İletken maddelere cam, ebonit ve porselen gibi maddelerde serbest elektronlar yok denecek kadar az bulunmaktadır. Yani serbest elektronlar yoksa elektrik iletilmez.

3. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Elektronların üzerinde hareket edebildiği maddelere iletken, hareket edemediği maddelere de yalıtkan maddeler denir.

Altın, gümüş, bakır, alüminyum, demir gibi maddeler iletken; cam, plastik, tahta, porselen, bakalit gibi maddeler yalıtkan maddelerdir. Üzerinde elektronların bir bölümünü geçiren maddelere, yarı iletken adı verilir. Yarı iletkenler; elektriği iletme bakımından iletkenler ile yalıtkanlar arasında yer alır. Silisyum, germanyum ve karbon yarı iletkendir.

Bir takım metal ve bileşiklerin sıcaklıkları azaldıkça dirençleri ortadan kalkar. Bu cisimlere enerji yitirmeden elektriği ilettikleri için süper iletken denir. Elektrik motoru, jeneratör ve marş motoru gibi elektrikli aletlerin yapımında süper iletkenler kullanılarak enerji yitimleri azaltılmaktadır.

İletken Maddeler:

Kablolar
    Metaller
    Saf olmayan su

Yalıtkan Maddeler:

Tahta
    Cam
    Plastik

4. einstein olsa bu kadar iyi anlatamaz. valla bırro :p

İletken Maddeler:
    Kablolar

Yalıtkan Maddeler:
    Tahta

(4. element: TAHTA)... :)))

5. (♫melodi♫(adım) yalıtkan madde (tahta,cam,plastik) iletken (kablolar,metal,saf olmayan su)

6. iletken maddelere örnek yalıtkan maddelere örnek
    metal maddeler cam plastik tahta gibi
    altın
    gümüş gibi noooo problem

7. yaa çok güzel bir bilgi herkese tavsiye ederim

8. yaa çok güzel bilgiler veriyorsunuz . :D:D:Dzaaaa

9. çok kotü cevaplar ben daha fazlasını istiyorum :(

10. bencedeeeee çooook azzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz dahaa fazlaa bilgii lazımmmm

11. güzel bir mesaj ççok sevdimmmmmmmmm

12. ben elektriği iletmeyen maddeler dedim ama onlar açıklama yapmı ve örnekleri de çok az

13. Katı İletkenler
    Bakır, Alüminyum, Gümüş, Platin, Çinko, Kurşun, Kalay, Kadmiyum, Karbon, Krom, Manganez, Nikel, Molibden, Tungsten.
    Alaşımlar
    Prinç, Lehim, Tunç, Kostantan, Krom-Nikel, Demir-Nikel, Manganin, Manganezli Bakır, Nikelin.
    Sıvı
    Su, Civa
    Sıvı İletkenler
    Limonlu su
    Tuzlu su
    Asitli su
    Sirkeli su
    Alkol

Yalıtkan
    Cam
    Plastik tarak
    Televizyon plastik kasası
    Karbon
    Şekerli su
    Kitap
    Kağıt
    Halı
    Ayakkabı
    Tahta

14. ayy arkadaşım bu bilgi bana çok yaradı tamda performansım vardı saoll çok açık yazmışsın :D

15. daha fazla yok muu?yeterli değil:(

16. teşekkürler ödevim için bilgi toplamış oldum

17. İLETKEN MADDELER karşısındaki maddeye ışığını ulaştırır.ÖRN=metal açacak,tel toka,demir vb. cisimlerdir.

YALITKAN MADDELER karşısındaki maddeye ışığını ulaştırmaz.ÖRN=tahta,ip,cam gibi cisimlerdir.

18. çok kkkkkkkkkkkkkkkköööööööööööööööttttttttttttttttttüüüüüüüüüüüüüüüüüü çççççççoooooookkkkkkkkkkkkkkkk aaaaaaaaazzzzzzzzzzzzz

19. evet doğru daha fazla bilgi lazım bence

20. ben ne bilim yandex miyim? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bu Sayfayı Paylaş