adam ol baban gibi eşşek olma atasözünün anlamı nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    adam ol baban gibi eşşek olma atasözünün anlamı nedir? konusu adam ol baban gibi eşşek olma atasözünün anlamı nedir? bunu bile bulamadım off

Cevap:
    Daha önce duyduğumuz bir söz. Daha doğrusu deyimlerimizden birisi. Bu deyim yanlış anlaşılabiliyor. Aslı şöyledir : Adam ol baban gibi, eşek olma . Evet , bir virgül ne anlam kazandırabiliyor değil mi? Deyimin Açıklaması:

İnsanlığa faydalı hale gelmek.

Bir işe yaramak,insanlara faydalı hizmetlerde bulunmak güzel bir şeydir. Herkes işine,mesleğine ve yeteneğine göre kendisi,ailesi ve içinden çıktığı toplum için çalışmalı, güzel ve faydalı eserler bırakmalıdır. Çünkü “Esersiz kişinin yerinde yeller eser.”

2. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Adam Ol Baban Gibi Eşek Olma Kompozisyon, Adam Ol Baban Gibi Eşek Olma Anlamı

Baba ve oğul arasında geçen diyalog ve ders alınması gereken sözlerden olmuştur. Günümüzde çok kez dile getirilip babadan oğluna verilen en güzel nasihat. Büyüklerimiz babalarımız eğitim öğretimden uzak durarak çalışmadıkları gibi bugün amelelik ve zor işlerde çalışmaktadır. Sanayi ve fabrikalarda normal işçi statüsünde çalışmalarından dolayı etkilenirler.

Adam ol baban gibi eşek olma atasözünün anlamına bakınca çalışın eğitim ve öğretim önemli olup ilerleyen zamanlarda değerini tam anlamıyla anlamış olacaksınız. Çalışmayan insan amele ve işçi olurken çalışanlar yüksek mevkilere gelerek doktor, hemşire, mühendis, mimar, öğretmen gibi önemli yerlere gelerek hayatlarını rahat şekilde sürdürebilirler.

Babanızın gittiği yoldan gidilmemeli bir babanın verebileceği en güzel nasihat olmaktadır. Babanız bildiklerinden dolayı size yol gösterir geleceğiniz onun için önemli olup ilerleyen zamanlarda sefalet çekmenizi istemez. Size söylediği sözü kendinize hedef olarak belirleyin ve eğitiminizi tamamlayarak meslek sahibi olun. Yapılmadığı takdirde işsiz ve bir tabir vardır kaldırım mühendisi olursunuz.

3. adam ol baban gibi eşek olma atasözünün açıklaması

4. 6 aralıka kadar adam ol baban gibi atasözünün anlamı lazım lütfen performans görevim için acil!!!!!!!!!!

5. bana anlamı lazım lütfen ' adam ol , baban gibi eşek olma ' acil performans ödevim için gerekli !!!...

6. bana derhal onun anlamı gerek hadi çabuk lütfen performans ödevim var acele edin

7. Abi hadi abi acil lazım

8. çabuk proje ödevim var

9. virgülün önemi! virgülü koyduğun yere göre değişir. :)

10. çabuk performansım var

11. 13 mayısa kadar gerekli hadi

12. anlamı lazım ya acil abiacilşh

Bu Sayfayı Paylaş