Arpa, buğday gibi bitkiler nasıl tozlaşır?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 9 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Arpa, buğday gibi bitkiler nasıl tozlaşır? konusu Arpa, buğday gibi bitkiler nasıl tozlaşır?

TOZLAŞMA
    Olgunlaşan erkek organdan dağılan çiçek tozlarının (polenlerin), çeşitli vasıtalarla dişi organın tepeciği üzerine gelmesine tozlaşma denir.
    Tozlaşmanın başarılı olabilmesi için, bitkiler çok fazla polen üretir. Böylelikle çiçek tozlarının dişi organ tepeciklerine ulaşma olasılığı artar. Polenlerin dışında bulunan dış gömlek, uçuşmalarına yardımcı olacak yapı kazanmıştır. Milyonlarcası rüzgârla uçuşan çiçek tozlarının yalnızca çok az bir kısmı dişi organa ulaşır. Ancak, bu genellikle bitkinin neslini sürdürmesi için yeterli sayıdadır.
    Tozlaşma, böcekler aracılığıyla da yapılır. Böcek vücudu üzerinde birçok çıkıntı ve kıllar vardır. Çiçek tozlarının yapısı da böceklere yapışmaya uygundur. Böcekler, vücutlarına yapışan çiçek tozlarını çiçekten çiçeğe taşırlar. Yağmur ve akarsular, kuşlar, insanlar, diğer birçok hayvanlar da tozlaşmayı sağlayabilir.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Nisan 2015
  2. cevap yok mu çok önemli ödev var ödev bulan varsa siteye aktarabilirmi

3. lütfen hemen cevap verirmisiniz

4. galiba rüzgar vb... şeylerle taşınıp tozlaşır

5. Ben buldum rüzgar vasıtasıyla tozlasıyorlar

6. hayır onların çiçekleri yok ki

7. evet yok ama o zaman nasıl bulucaz bılen varsa solesın

8. üf soru var cevap yok

9. rüzgar yoluu ileee tozlaşırrrrrrrrrr

10. Arpa, buğday gibi bitkiler nasıl tozlaşır?

11. ya ödev var ne olur şunun cevabını verin

12. sevgili çocuklar ben fen öğretmeniyim ruzgar ve su yolu ile arpa buğday gibi bitkiler üreyebilr

13. neden cevapı yazmıyo fen hocası beni öldürecek bulamazsam

14. Offf ogretmen bize arastirma verdi bu soruyu lutfen arkadslar nasil tozlasir eger bulamazsam ogretmen verecek eksiyiiii

15. Biri şunun cevabını bulsa iyi olur

16. ya araştırmam var hadiii biri versin şunun cevabını

17. rüzgarrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr yoluyyyyyyyyyyyyyyyyyyllllllllllllllllaaaaaaaaaa tozlaşır

Bu Sayfayı Paylaş