Bireysel farklılıklar topluma neler kazandırır?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 3 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Bireysel farklılıklar topluma neler kazandırır? konusu bireysel farklılıklar topluma neler kazandırır?

2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Bireyler arasındaki fiziksel duygusal ve kültürel farklılıklar topluma neler kazandırır
    Toplumda yaşayan her insan kendisine has fizik yapısı, hisler ve kültür tiplerine sahiptir. Kişiler arasına fiziki, hissel ve kültürsel farklar toplum açısından büyük zenginlik yaratır. Toplumu meydana getiren kişiler arasında bu değişimler var olmasaydı herkes aynı olurdu ve değişik görüşler meydana gelmezdi. Kültür de oluşmazdı.

Mesela bugün bir evdeki iki kişinin veya iki kardeşin arasında dahi fiziki ve hisse değişiklikler vardır. Fiziki farklara değinecek olursak bazı insanların boyu uzundur bazılarınınsa gözleri renklidir. Hissel farklarsa düşüncelerdeki değişikliklerdir. Bizim hoşumuza giden şeyler başka bir insana hoş gelmeyebilir. Hepimiz farklı hisler taşınır ve her insan her şeyi beğenmek mecburiyetinde değildir.

Kültürsel değişimlerse toplum içinde meydana gelen fiil de değişimlerin kültürsel farklıyla olan ilgisidir. Mesela Bursa’da yapılan düğünlerde damat suya yatırılır ancak Sivas’ta damat üzerine köpük sürülmektedir. Bunların hepsi kültürel farklılıklar sonucunda meydana gelir.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 11 Mart 2014
  3. hç bşy anlamadı benn

4. Bir konu üzerinde yoğunlaşabilir, ONeyi nasıl yaptığının farkındadır,

·Farklı duygularının farkıdadır ve farklı şekillerde ifa.de edebilir,

·Derin düşünme becerilerine sahiptir,

·Kendine güvenir,

·Kendi özelliklerinin farkındadır.

Mantıksal-matematiksel zeka
    Bedensel hareketlerini kontrol edebilir,

·Sportif çalışmalarda başarılıdır,

·Bedensel etkinlikler yoluyla bedeninin farkındadır.

·Yüz-beden ifade yollarını ustalıkla kullanabilir,

·El-parmak koordinasyonunda beceriklidir.

Kişilerarası-sosyal zeka

Şarkıların ritm ve seslerini hatırlayabilir,

·S es l ere karşı duyarlıdır,

·Güzel şarkı söyler,

·Bir müzik aleti çalabilir,

·Sık sık kendi kendine şarkı mırıldanır,

·Bir şarkı duyduğunda gerek sesiyle, gerekse ritm tuta.rak eşlik eder.

Sözel-dilbilimsel zeki

Soyut modelleri tanıyabilir,

·Tümevarım ve tümdengelim yöntemlerini kullanabi.lir, İlişki ve bağlantıları kolayca bulur,

·Matematiksel problemleri çözebilir ve bundan haz du.yar,

·Satranç gibi zihinsel beceri gerektiren oyunları sever, 0Deney yapmaktan hoşlanır.

Müzik-ritmik zeka

·Hayalgücünü iyi kullanır,

·Zihinsel resimler çizmekten hoşlanır,

·Resim ve grafiklerle uğraşmayı sever,

·Üç boyutlu modeller oluşturmayı sever.

Sözel-dilbilimsel zeka
    Başkalarını konuşarak ikna edebilir,

·Açıklama yapmayı, öğretmeyi sever,

·Espri yapar,

·Hafızası güçlüdür,

·Duyduğu şeyleri yorumlamaktan hoşlanır,

·Okumayı sever.
    KISACA
    kişiler arası sosyal zeka
    Sevdiği: arkadaş çokluğu, insanlarla konuşma ve gruplara katılma.

Başardığı: insanları anlama, insanları yönetme, örgütleme, iletişim, çatışma yönetme ve çözme.

Öğrenmesi: Paylaşma, karşılaştırma, ilişkilendirme, işbirliği yapma ve görüşme.

Benlik bilgisi zekisi

Sevdiği: yalnız çalışma ve kendi ilgilerini izleme.

Başardığı: kendini anlama, duygu-düşlerine odaklaşma, içgüdülerini izleme, ilgi/hedeflerine ulaşmaya

çalışma ve orijinal olma.

öğrenmesi: yalnız çalışma, bireyselleştirilmiş projeler, kendine göre öğrenme, bir yeri olma.

5. hiç bişey anlamadımmm

6. bende valla bişey anlamış değilim açıkçası

7. Daha düzgün bir şey yazae mısınız ödevimi yapamadım

8. hiç birşey anlamadım ben bireysel farlılıkları kazandırdıkları dedim benim karşıma ne çıktı:(

9. hiç bişi anlamadı ben

10. çok yardımcı oldu emeği geçen herkese teşkrler

11. ben hiç bişe anlamış değilim böyle ders olmaz olsun

12. ya hiç bişey anlamadım ödevimi yapamadım.lütfen düzgün yazın,kuşların anatominisini işlemik herhal de !!

13. bu ne yaa hiç bişy anlmdm

14. hiç bişey anlamadım gerçekten keşke daha düzgün yazsaydını daha iyi anlaşılırdı ama yinede elinize ve emeğininize sağlık

15. lütfen alakalı şeyler yazın

16. vallaha ben diyorumkiç ;) :) ;( toplumdaki etkileri

kültür,sanat,dil,yoresel mutfak gibi şeyler katar arkadaşlar bunları teker teker araştırırırsanız 100 bir çif sıfırlı bir not alırsınız ;) bu arada 8.sonıfsanız çok işinize şarar şahsan hocamız ayatında 3kere 100 vermiş biride biz olduk hahaha :):):):))

17. Abi Çok Karışık Ama Gende Yardımcı Oldu Teşekkürler

Bu Sayfayı Paylaş