Düzgün beşgen ve düzgün altıgenin özellikleri nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Üyelerdenbiri tarafından 15 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

1. Üyelerdenbiri

Üyelerdenbiri Yeni Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Düzgün beşgen ve düzgün altıgenin özellikleri nelerdir? konusu Çokgenler-matematik Acilen düzgün beşgenin özellikleri lazım, bir de düzgün altıgen .Düzgünbeşgen ve düzgün altıgenin özelliklerini istiyorum , yardım edin! :'(

2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Düzgün beşgen

Düzgün beşgenlerin özellikleri:
    • Düzgün beşgenin 5 kenarı vardır, her bir kenar uzunluğu birbirine eşittir.
    • Düzgün beşgenin 5 köşesi ve 5 açısı vardır. Bu açıların ölçüleri birbirine eşittir ve her bir iç açısının ölçüsü 108°dir. İç açıları toplamı 540°, dış açıların toplamı ise 360°'dir.
    • Düzgün beşgen kapalı bir şekildir.
    • Düzgün beşgenin kenarlarının uzunluklarının toplamı çevresinin uzunluğunu verir. Düzgün beşgenin bütün kenarlarının uzunlukları eşit olduğundan bir kenarının uzunluğunun beşle çarpımı düzgün beşgenin çevresinin uzunluğunu verir. Düzgün beşgenin bir kenarının uzunluğu a ise çevresi;
      Ç = 5 x a olur.
    • Alan hesabında ise aşağıdaki formül kullanılır:

Düzgün Altıgen

- Düzgün olmsaından kaynaklı tüm kenar uzunlukları ve iç açı ölçüleri birbirine eşittir.
    - iç açıları ölçüleri toplamı (n-2) . 180 formülünden 720 derecedir.
    - Bir iç açısının ölçüsü 720 : 6 = 120 derecedir.
    - Bir Dış açısının ölçüsü 180 - 120 = 60 derecedir.
    - Tüm çokgenlerin dış açılarının ölçüleri toplamı 360 olduğundan altıgeninkide 360 derecedir.
    - Çizilebilecek tüm köşegenleri : [n.(n-3) ] : 2 formülünden --> 9 tanedir
    - Bir köşesinden çizilebilecek köşegen sayısı: n-3 formülünden 3 tanedir.
    - Alan formülü : Karşılıklı köşeler birleştirildiğinde altıgenin içinde eş altı adet eşkenar üçgen oluşur. Alan formülü de eşkenar üçgen alanının altı katı kadardır. O halde ,
    eşkenar üçgenin alanı (bir kenar uzunluğu a kadar ise) ("a"kare . kök3 ) : 4 tür (yazıyla yazmak zorundayım burada sembolik yazı yazamıyoruz.). buradan altıgeninkini bulmak için 6ile bu formülü çarparız. 6. [(a kare. kök 3): 4]

3. Üyelerdenbiri

Üyelerdenbiri Yeni Üye

Teşekkürlerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr!!! :d

4. idare eder... :d belki biraz daha iyi olabililrdi........................

5. düzgün beşgen ve altıgen ile ilgili çözümlü soru istiyorum yarın sınavım var lütfen

6. çok tşk ederim çok işime yaradı saolun

7. daha ii olabilirdi :p

8. düzgün beşgenin özellikleri ile çizimi lazım bana lütfen hemen

9. çok işime yaradı sağolun:)

10. TEŞEKÜRLER işime yaramadı altıgende hiç resim yok işime hiç ama hiç yaramadı

11. sağolunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

12. çokk sagoluuunn işme yaradıı :)

13. Abi bu ne ya besgeni anlatırken kapalı bi sekildir yaziyo onu anladik zaten :) daha iyi olabilirdi .

14. Teşekkürler en az 1 saattir aradığım şeyi sizden çabucak buldum sağolun çok yardımcı oldunuz iyi günler

15. İşime yarmadı basıt bılgıler, ornekler yok

16. Besgenin baska formulu yyok mu daha basit bir formul

Bu Sayfayı Paylaş