Nene Hatun ile ilgili kısa bilgi verir misiniz?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda cagla_257 tarafından 21 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

1. cagla_257

cagla_257 Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Nene Hatun ile ilgili kısa bilgi verir misiniz? konusu Tiyatro oyuncusuyum Nene Hatun ile ilgili 3-4 satırlık bir bilgi verirseniz sevinirim.
    Örnek;
    Ben Nene Hatun şunları şunları yaptım.gibi kısa bilgi lazım.;););););)

2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Nene Hatun (d. 1857- ö. 22 Mayıs 1955) 93 Harbi olarak da anılan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında, Erzurum'daki Aziziye Tabyası'nın savunulmasında kahramanca çalışarak adını tarihe yazdıran Türk kadınıdır. Aziziye savunmasına 20 yaşlarında genç bir gelinken, küçük yaştaki oğlunu ve 3 aylık kızını evde bırakarak katılmıştır.

Nene Hatun 1857 yılında Erzurum'da doğdu.
    1877 yılında 8 Kasım'ı 9 Kasım'a bağlayan gece, Osmanlı vatandaşı olan Ermeni çeteleri Erzurum'un Aziziye Tabyası'na girmeyi başarmışlardı. Tabyayı koruyan Türk askerlerini uykuda yakalayıp kılıçtan geçirdiler. Bu sırada arkadan gelen Rus askerleri ise hiçbir zorlukla karşılaşmadan tabyayı ele geçirdiler.

Erzurumlular, ölüme gittiklerini bildikleri halde, Aziziye Tabyası'na doğru koşuyordu. Tabyaya yerleşmiş olan Rus askerleri, gelenlere yaylım ateşi açtı. Ön sıradakiler o anda şehit oldular

Nene Hatun'un vatan için gece başlayan mücâdelesi, tüm düşman Erzurum'dan kovuluncaya kadar devam etti. Erzurum'un her karış toprağında cephâne taşıyarak, yaralılara hemşirelik yaparak, yemek pişirerek, su dağıtarak, hizmetten hizmete koşarak destanlaştı.
    Türk Kadınlar Birliği tarafından ölümünden 3 ay önce yılın annesi seçilmiştir.

3. çok saolasınız ödevim vardı yetiştirdim

4. çok kısa bilgi
    lazım banada

5. çok tşk ödev vardı hiç bi sit. de böle kısacık anlamlı bilgi yok sağlun

6. şekkür edrim sayenizde 10 üzerinden 7 aldım teşekkürelr

7. ödevim vardı yetiştirdim tsekkürler

8. çok teşşekkür ederiz

odevımı yetiştırdım yapamasaydım şuan yoktum

9. teşekkür ederim odevımı zamanında bıtırdım cok teşekkur ederim

10. Nene Hatun, gerçek bir karakter... Tarihimizin, yani hazinemizin bir parçası... 93 Harbi olarak anılan 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında tarihe adını yazdıran efsane bir kahraman... O sıralarda henüz 20 yaşlarında genç bir gelin olan Nene Hatun, Rusların Erzurum'da Aziziye Tabyası'nı ele geçirmesinden sonra mücadeleye katılmıştı. Düşmanda iyi silahlar vardı, onlarda ise iman... Donanımlı bir orduya karşı, taşlı-sopalı, kazmalı-kürekli gırtlak gırtlağa bir mücadeleye girmişlerdi... Ve kazanmışlardı... bu mücadeleye, küçük yaştaki oğlunu ve üç aylık kızını evde bırakarak katılmıştı nene Hatun... Ölümünden bir yıl önce kendisini ziyaret eden NATO Başkomutanı'na, "Ben o zaman icap eden şeyi yapmıştım. bugün de icap ederse aynı şeyi yaparım" demiş ve Amerikalı generali kendine hayran bırakmıştı...

BU YETERLİ Mİİİİİ?????????????

11. çok tşk ederim iyiki varsınız.<3<3<3

12. çok teşekkür ederim :D

13. saolun hepinize nenehatun hakkkında kısa bilgi verdiğiniz için çok lazım dı vallaha hepinize teşkür edrim.

14. çok saolun ödevimi yaptüım

15. ayyy çok saolun bu odevi yapmasaydım hocam oldurudu bni :)

16. nene hatun çok güzel bir parktır.Osmanlı-rus savaşı sırasında oldu

17. çok tşk ödevimi yetiştirebildim.

18. teşekkür ödevim vardı

19. derste çok yardımcı oldu teşekkürler pelin saykan kardeş

20. çok sağolun ödevim bitti

Bu Sayfayı Paylaş