Samsun ilinin neden nüfüs yoğunluğu çoktur?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 11 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Samsun ilinin neden nüfüs yoğunluğu çoktur? konusu samsun ilinin neden nüfüs yoğunluğu çoktur sebepleriyle lütfen acil söler misiniz

2. Eylül

Eylül Site Yetkilisi Editör

Samsun Cumhuriyetten sonra hızlı gelişen şehirlerimizden birisidir. Bu gelişmesinin sebebi konumundan kaynaklanmaktadır. Karadeniz kıyılarını en kolay şekilde İç Anadolu ve diğer bölgelere bağlayan yolların kavşağında bulunur. Bafra ve Çarşamba ovaları da buradadır. Bu özellikleri ile ekonomik yönden ve nüfus yönünden hızlı bir gelişme göstermiştir.

Ülkemizde ilk resmi sayımlar 1927 yılında yapılmıştır. 1927 sayımında Samsun'un nüfusu 260868, 1935'te 337818'dir.

Nüfusun bu tarihler arasında artması; Doğu Karadeniz Bölümünden gelen iç göçler ve İstiklal Savaşından sonra silah altındaki askerleri terhis edilmesi dolayısıyla doğumların artması ve dış göçlerle ülkemize gelen göçmenlerin Samsun'a yerleşmesinden kaynaklanmaktadır.

1940 yıllarında nüfus artışının azalmasının nedeni 2. Dünya Savaşıdır.

1960 yıllarına doğru hızlı nüfus artışının nedeni ekonomik ve sosyal yönden olan değişikliklerdir. 1960 yılından sonra nüfus artışı yavaşlamıştır. Ücretlerin azalması, iş bulma imkanlarının zorlaşması ve iş temini için başka illere ve Batı Almanya'ya göç etme nedeni ile nüfus artışı azalmıştır.

3. samsunun baybrtan nüfusundan neden çoktur

4. samsunun neden nüfusu fazladır

5. neden samsunun nüfusu fazladır

6. cok gzüel saoll

7. çok saol çok yardımcı oldunuz çok saol

8. bayburt ilinin nüfüsü neden azdır acill lütfen

9. aynn bayburt ilinin nüfusu neden azdır acillll çok lazım sosyal odevi

10. bayburtta sanayi gelişmemiştir ve iş olanakları azdır

11. ayrıntılı cvp ya acciiillllll

12. lütfen samsun neden çok nüfusludur pazartesiye kadar gitmesi gerek lütfen yazın şunu

13. Çok lazımdı.Teşekkürler ,çok ihtiyacıma yaradı.Benimde sosyal ödevi.

14. samsun karadeniz bölgesinde nüfusun yoğun olduğu bir ildir. samsunda bulunan liman,bafra ve çarşamba ovaları tarım ,ticaret ve sanayi faaliyetlerini arttırmıştır . bu durum da ilin nüfusunun fazla olmasını sağlamıştır

15. vallaha ben bu internettide bu siteyi bulanlardan allah razı olsun cok yardım etti ve ödevimi yaptim

16. çünkü sanayi gelişmemiştir iş olanakları azdır ulaşım zordur yer yüzü şekilleri dağlıktır

17. Çok işime yaradı gerçekten çok saolun çok mutlu oldum ama diğer ardıklarımda bu kadar çabuk açılsaydı daha mutlu olurdum

18. lütfen samsun ilinin nüfusu neden fazladır

19. Samsun ilinin nüfusu neden çoktur??????????????

20. çok yardımcı oldunuz teşekkürler

Bu Sayfayı Paylaş