Trablusgarp savaşını kim kazanmıştır?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 5 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Trablusgarp savaşını kim kazanmıştır? konusu trablusgarp savaşı sonunda hangi taraf kazanmıştır

2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

İtalya Kazanmıştır.

Trablusgarp Savaşı, 1911-1912 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu ve İtalya Krallığı arasında geçen bir savaştır. 1911-1912 Türk-İtalyan Savaşı olarak da geçer. Adı, "Trablusgarp Savaşı" olmasına rağmen çarpışmalar, Trablusgarp'ın dışında, Adriyatik Denizi, Ege Adaları, Çanakkale Boğazı ve Kızıldeniz gibi çeşitli bölgelerde de sürmüştür. Bu savaşı İtalya, diğer büyük devletlerin ve Balkan Savaşı'nın sayesinde kazanarak sömürgelerini artırmıştır.

3. doğruda biz kazandık fakat yenildik nasıl çünkü savaşta kazandık ama diplomaide kebdince yildik diye biliniyo

4. tabiki de Atatürk ve arkadaşları

5. tabiki biz yendikkkkk ... inşallah işinize yarar...

6. Arkadaşlarr bu savaşı biz yenmedik yaptıgımız bir anlaşma yüzünden treplusgarpı italyaya verdik bu anlaşma oldım olası kötü bi anlaşmadır yanı eğer bu anlaşmayı yapmasaydık trablusgarp için savaşsaydık belkide o topraklar bizim olacaktı ama mustafa kemal ve arkadaşları anlaşma yaptılar bunu türk halkı istemiyordu ama o kendi bildiğini yaptı .. Ben burda atatürkü suçlamıyorum ama eğer demokratik davranıp savaşa katılsaydı o topraklar bızım olurdu ama atatürk anlaşma yapıp trablusgarpı baskalarına verdi zararı olan bı anlaşmaydı

7. italya şavaşı kazandı

8. balkan larda şavaş olduğu için kaybettik

9. Balkanlarda savaş olduğu için kaybettik.

10. sabahtab beri arıyorum o sıra tahta kim vardı :(

11. Trablusgarp' ı kazanma şansımız olsaydı savaşıp kazanırdık ama Balkan Savaşları yüzünden savaşma imkanımız olmadı ve bu yüzden savaşmak yerine mecburen Uşi Antlaşmasını imzalayarak Trablusgarp' ı ve on iki adaları geçici olarak İtalya'ya verdik. Sonuç: İtalya kazandı.

12. Bildiğime göre kazandık!!!

Bu Sayfayı Paylaş